Hvem er LUCUS?

Vi er et mix af spildesignere, udviklere, grafikere og lydmænd. Vi er akademikere med baggrunde fra litteraturvidenskab til datalogi.

Og vi elsker det, vi laver!

Holdet

Aksel Køie

CEO & Founder

Aksel startede firmaet i 2010. Han arbejder som producer med bl.a. projektledelse, konceptudvikling, kvalitetssikring og spildesign. Han har en bachelor i litteraturvidenskab og en Master i Spil fra ITU.

aksel@lucus.dk +45 27293150

Seneste tweets

Sanne Westergaard

Forretningsudviklingschef

Sanne kommer fra en baggrund som marketingansvarlig hos best practice virksomheder som L'Oréal, Disney BVI, Telia, eBay Danmark m.fl. Hendes fokus er at forretningsudvikle og optimere markedsføringsprocessen.

sanne@lucus.dk +45 31315657

Adán Silva

Teknisk Spildesigner

Adán laver spildesign og har mange års erfaring med kode. Han kombinerer sine evner for spil- og interaktionsdesign med et godt øje for detaljen. Adán spiller derfor en stor rolle for design, brugerinterface, effekter og feedback og er afgørende for at en app føles lækker.

Adan@lucus.dk +45 42787180

Tobias Vinther Christensen

Grafiker

Tobias er en dygtig grafiker, der har meget erfaring med at udvikle spil til børn og unge. Udover grafikken bidrager han også med designinput og er i det hele taget en person, der er god til at holde mange bolde i luften.

tobias@lucus.dk +45 30665833

Oana Goge

Udvikler

Oana er en dygtig programmør med mange års erfaring indenfor spiludvikling. Hos LUCUS er hun ikke blot ansvarlig for kompleks kode som netværkssystemer, men også for kodearkitektur og gameplay programmering.

oana@lucus.dk +45 25339959

Bela Marian Deneș

Udvikler

Bela er en dygtig programmør, der har meget erfaring med at overkomme nogle af de udfordringer der er forbundet med at udvikle spil til mobile platforme. Hos Lucus er han primært ansvarlig for koden i vores sound apps.

bela@stepinbooks.com +45 91688305

Felix Malmborg

Udvikler

Felix er en super dygtig udvikler fra svenske Game Assembly. Han arbejder på undervisningsspil i LUCUS. Han hjælper også med QA på andre produktioner for at sikre at kvaliteten og usability er i top.

felix@lucus.dk +46 703061524